Zmiany w prawie podatkowymi a użytkowanie programów do wystawiania faktur

Od 1 października 2020 zmiany w przepisach podatkowych wymusiły nawet na najmniejszych pracownikach bezwzględna konieczność posiadania dobrego programu do wystawiania faktur. W dobie totalnej cyfryzacji faktury w formie papierowej odchodzą w przeszłość. Nikt kto chce utrzymać się na rynku prowadząc działalność nawet w niewielkich rozmiarach nie może funkcjonować bez sprawnie działającej aplikacji. Szeroko zakrojone obowiązki sprawozdawcze wobec fiskusa wymagają nie tylko wiedzy, ale i odpowiedniego sprzętu do raportowana.

Powszechnie obowiązujące pliki JPK dostarczają przedsiębiorcom wielu problemów w raportowaniu i dodatkowo wprowadzają obowiązek oznaczenia poszczególnych transakcji kodami GTU. Taki wymóg prawny przysparza kolejnych kłopotów. Kupując dobry program taki jak szybkafaktura.pl podatnik będzie miał realne wsparcie i sugestie ( na przykład podsunięcie kodów GTU tematu ). Pomimo wielu ciekawych modułów i funkcji obsługa jak i interfejs takiej aplikacji powinna być łatwa i przyjemna. Należy tez wziąć pod uwagę, ze niestety fiskus nie daje żadnej taryfy ulgowej nawet dla mikro przedsiębiorstw, które dopiero rozwijają skrzydła. Sankcje wprowadzone za nieprawidłowe raportowanie tycza się zarówno małych firm jak i dużych biznesów. Zgodnie z art. 109 ust. 3f ustawy o VAT za każdy błąd, który uniemożliwia przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji podatnikowi grozi aż 500 zł kary.

Mimo tego iż ministerstwo wyjaśnia ze kary przewidziane w przepisach „Będą nakładane tylko na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy uniemożliwiają weryfikację prawidłowości transakcji” należy niewątpliwie mieć się na baczności i zrobić wszystko aby błędy przy wystawianiu faktur nie zaskutkowały sankcjami. Ponadto zgodnie z art. 109 ust. 3K ustawy o VAT kara na nas nałożona powinna zostać uregulowana przez podatnika w terminie 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty za nieprawidłowości w JPK bez dodatkowego wezwania do jej uiszczenia przez naczelnika urzędu skarbowego. Dbajmy o to, żeby sankcje nie wpłynęły na dorobek przedsiębiorstwa budowanego cieżką pracą przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *