Czy w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej konieczny jest program do wystawiania faktur?

Obecne przepisy pozwalają świadczyć usługi na rzecz innych podmiotów i osób fizycznych bez oficjalnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ramach tak zwanej działalności nierejestrowanej. Do zakresu tego typu działalności należy między innymi:

  • Udzielnie korepetycji,
  • prowadzenie kursów ( np. języka ),
  • drobny handel ( osiąganie określonego zysku ),
  • wykonywanie pojedynczych usług ( np. florystycznych ),
  • opieka nad dziećmi lub osobami starszymi
  • usługi sprzątające

Aby skorzystać z tej możliwości zarobkowania przychody w roku podatkowym nie mogą przekroczy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Tym samym, jeśli w 2020 ( gdzie najmniejsza płaca krajowa to  2600 zł ) zarobki danej osoby wynosiły mniej niż 1300 zł to nie ma obowiązku wpisywania się do ewidencji. Ponadto w tym samym czasie nie wolno wykonywać działalności w formie spółki cywilnej, regulowanej i aż 60 miesięcy przed – działalności gospodarczej. Fakt istnienia działalności nierejestrowanej nie zwalnia z obowiązku wystawienia faktury lub rachunku i prawidłowego rozliczenia z Fiskusem z osiągniętych dochodów. W celu wywiązania się z obowiązku zalecane jest bieżące monitorowanie i dokumentowanie przychodów za pomocą programu do fakturowania. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie w rozwijających się biznesach tak zwanych „próbnych” . Dzięki programowi szybkafaktura.pl będziesz prowadził znacznie rzetelniejszą dokumentację przychodów i obserwował rozwój firmy. Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest wystawienie dowodu sprzedaży na wyraźne żądanie kupującego. 

Prowadząc działalność nierejestrowaną w świetle prawa cywilnego już jesteś przedsiębiorcą. Z tego tytuły ciąży na Tobie wiele dodatkowych obowiązków. Program do fakturowania, którego obsługa jest zazwyczaj nieskomplikowana, znacznie ułatwi Ci stawianie pierwszych kroków w nowej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *